Prantsuse pagari külaskäik

Loomise kuupäev 09.10.2020

Pagar Mathieu Lagrange Prantsusmaalt õpetas septembri keskpaiku nädala Rakvere Ametikooli noori pagareid. Õpirännet toetas Erasmus+.

Meie õpilased ja õpetajad olid keerulisest ajast hoolimata sõbraliku ja professionaalse välisõpetaja külaskäigu üle väga õnnelikud, seda tõenäoliselt ka põhjusel, et Mathieu on varem ise õpilasena Rakvere Ametikooli õpirännanud. Tänaseks on temast saanud juba erialal töötav kirglik pagar, kes võttis õpetaja rolli suure vastutusega. Terveks nädalaks oli ambitsioonikas tunniplaan ja retseptid paigas– valmisid klassikalised prantsuse brioche’id, erinevad croissant’id, gallete’id, šokolaadirullid, sidrunikoogid… Kihitatud taina valmistamisel said õpilased ja rullimismasin korralikult vatti. Kooli pagariõpetajal tuli eeltööna leida toodete valmistamiseks sobiv jahu ning õpilased tõlkisid inglise keele tundides retseptid emakeelde. Mathieu kooli saabudes läks töö päriselt lahti!

Esilagu veidi tagasihoidlikud õpilased sulasid tasapisi nädala jooksul ning suhtlesid üha julgemalt. Õppetöö oli väga meeleolukas. Lisaks oli külalisõpetaja näinud vaeva toorainete eestikeelsete nimetuste õppimisega ning sageli kõlas pagaritöökojas ingliskeelseid lauseid, kuhu sisse põimitud eestikeelsed sõnad nagu jahu, muna, või.

Nii õpilased kui meie pagari eriala õpetaja tõid välja, et prantsuse tehnika, töövõtted ja –kiirus erinevad meie omadest. Lisaks olid välisõpetaja juhendamisel valminud tooted ka viimistletumad. Seega oli mida õppida!  

Õpilased arvavad, et külalisõpetajaid välismaalt võiks kooli veelgi tulla. Selline õppimisvõimalus parandab erialaseid oskuseid, pakub keelepraktikat ja tõstab õpimotivatsiooni. Mathieu oleksid nad hea meelega endale pikemaks ajaks õpetajaks jätnud. Mathieu tunnustas noorte huvi ning avatud hoiakut ning arengut nädala jooksul – nädala lõpu poole tuli kihitatud tainas juba perfektselt välja. Külalisõpetaja tõi välja, et vormimisvõtete omandamine võtabki palju aega ja oluline on harjutada, harjutada, harjutada!

Koos tegeleti ka tootearendusega, mõni tegusal pagaril meeles mõlkunud idee sai koos õpilastega siin esimest korda ahju pistetud.  Mis seal salata, õnnelikud olid ka kõik need, kes sel nädala valminud võiseid ja õhulisi croissante, šokolaadi täidisega pilvkergeid lehttaina pirukaid ning muid klassikalisi prantsuse küpsetisi proovida said.

Lisaks õppimisele tutvustati vastastikku ka erinevaid kultuure, näiteks mängiti pagariköögis rahvuslikku muusikat.  Pisut krutskeid täis pagaripoisid proovisid õpetajale ka mõne „vahva“ eesti keelse sõna õpetada…Prantslase suurimaks üllatuseks oli see, et meil on pagarid peamiselt naised. Prantsusmaal on tegu väga maskuliinse erialaga.

Vabal ajal imetleti Lahemaa kaunist loodust ja piirkonna vaatamisväärsuseid, saatjateks ka õpilased, kes noore külalisõpetajaga kergelt sõbrunesid.

Meil on hea meel, et olenemata keerulisest ajast on võimalik siiski turvaliselt ja kõigi jaoks ohutult reisida ja õpirännata. Õpetaja pidi Eestisse saabudes tegema lennujaamas Covid-19 testi ning alles tulemuste saabudes suundus ta meie õppekööki.

Ja nagu vanasõna ütleb, kaks ilma kolmandata ei jää! Jääme ootama Mathieu kolmandat külaskäiku! Merci Mathieu!

Viimati muudetud 09.10.2020.